Jednym z najbardziej popularnych zabytków w Warszawie jest Pałac w Wilanowie. Nie ma chyba nikogo, kto nie słyszałby o tym miejscu. Wielu turystów wraca tu kilkukrotnie, aby na nowo zachwycać się magią pięknych ogrodów i wnętrz.
Pałac w Wilanowie jest symbolem miłości do ukochanej kobiety, która została zatrzymana i uwieczniona na murach Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.
W pałacu znajduje się ekspozycja zwana Królewskim Ogrodem Świateł. To wystawa złożona z tysięcy kolorowych diod, ułożonych w przeróżne finezyjne wzory. Jest idealnym miejscem nie tylko dla dorosłych, ale przede wszystkim dla najmłodszych turystów odwiedzających stolicę. Wystawa otwarta jest codziennie od października do końca lutego, z wyjątkiem kilku dni, o których piszemy w artykule. Więcej o tej niezwykłej plenerowej wystawie, poniżej.
Pałac w Wilanowie
Pałac w Wilanowie został postawiony w 1696 roku dla króla Jana III Sobieskiego i Marii Kazimiery. Autorem projektu jest Augustyn Wincent Locci. Wraz z przyległymi do niego zabudowaniami i ogrodami zachował niemal niezmienioną formę architektoniczną. Od 1994 roku jest pomnikiem historii. To miejsce, w którym odbywają się wydarzenia kulturalne, różnego rodzaju spotkania i koncerty.
Pałac w Wilanowie to efekt sztuki europejskiej i staropolskiej tradycji budowy. Nawiązuje do symboliki antycznej. Sztukateria i malarstwo w pałacu są dziełem takich artystów, jak na przykład: Jerzego Siemiginowskiego-Eleutera, Jana Reisnera czy Józefa Szymona Bellottiego.
W latach 1677-1680 pałac był podmiejską rezydencją magnacką. Pod koniec roku 1696 pałac otrzymał drugie piętro, a wieże pałacowe zostały zwieńczone miedzianymi hełmami. Natomiast w latach 1720-1728 dobudowano skrzydła boczne, a głównym autorem projektu był architekt Elżbiety z Lubomirskich – Giovanni Spazzio. Pałac w Wilanowie to typ barokowej rezydencji podmiejskiej.
W kolejnych latach pałac był przekazywany bądź sprzedawany kolejnym osobom. Podczas II wojny światowej ponad 80% wyposażenia pałacu zostało zgrabionych przez Niemców i Węgrów. Zniszczone zostały także piękne ogrody. Po wojnie został przejęty przez państwo i po gruntownym remoncie, w 1962 roku – udostępniony do zwiedzania turystom.
Od roku 1995 pałac jest zarządzany przez Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Ostatnia renowacja odbyła się w 2004 roku.
Zwiedzanie pałacu
Zwiedzanie Pałacu w Wilanowie trwa około dwóch godzin. Do pomieszczeń, przy których najdłużej zatrzymują się turyści, należą:
- Sala Biała. Powstała w 1730 roku z inicjatywy Króla Augusta II Mocnego. Jest największym wnętrzem w całym wilanowskim pałacu i jednocześnie najbardziej reprezentatywnym.
- Galeria Północna i Południowa.
- Prywatne pokoje Jana III Sobieskiego. Należą do nich: sypialnia, biblioteka, Gabinet Chiński. Król przebywał tam z rodziną i przyjmował swoich gości.
- Gabinet Holenderski. Jego zadaniem było eksponowanie dzieł holenderskich malarzy.
- Apartamenty Królowej Marysieńki. To najbardziej okazałe wnętrza pałacu. Komnaty królowej świadczą o tym, że dostała ona oprawę, na jaką zasługiwała.
- Muzeum Potockich. Otwarte zostało w 1805 roku.
- Sala uczt. To w niej odbywały się największe przyjęcia. Pełniła funkcję reprezentacyjną i jadalną.
- Apartamenty Izabeli Lubomirskiej. Tworzą je prywatne pokoje. Izabela projektowała je z najwyższym smakiem i gustem.
- Galeria Magazynowa. Prezentowane są w niej najcenniejsze dzieła.
- Pokój Chiński i Myśliwski. Dekoracje w nich dotyczą końca XIX wieku, a wnętrza związane są ze sztuką orientalną. Większość przedmiotów w tych pokojach sprowadzona była z Dalekiego Wschodu.
Królewski Ogród Światła
Królewski Ogród Świateł w ogrodach pałacu wilanowskiego czynne jest codziennie od października do końca lutego z wyjątkiem: 1 listopada, 2 listopada oraz 24 i 31 grudnia. Można ją zwiedzać w godzinach od 16 do 21. Ostatnie wejście to godzina 20:30.
Ceny biletów w weekend wahają się od 10 złotych na ulgowy, do 20 złotych za bilet normalny. W tygodniu jest to odpowiednio 5 i 10 złotych. Nie są to wygórowane ceny jak na taką atrakcję, która rzeczywiście robi wrażenie. I to nie tylko na najmłodszych.
Królewski Ogród Świateł to 75 metrów świetlistego tunelu, który prowadzi do pałacu. A cała trasa zwiedzania to 1000 metrów. Powierzchnia Królewskiego Ogrodu Świateł to aż 14000 metrów kwadratowych. Diody ułożone są we wszelkiego rodzaju fantazyjne kształty i figury, a turystów wita rozświetlona pergola. W ogrodzie wybrzmiewa muzyka klasyczna, jak na wilanowski pałac przystało. Lampkami rozświetlone są także drzewka pomarańczowe wzdłuż spacerowych alejek czy wielka rama, w której każdy może zrobić sobie zdjęcie z pałacem w tle.
W niektóre dni, na fasadzie pałacu wyświetlane są mappingi, a Królewski Ogród Światła zmienia się wówczas nie do poznania. Zmianie ulega również cena biletu, która w dni mappingów wynosi tyle, co w weekendy. Warto wspomnieć, że dzieci do lat 7 w każdy dzień wchodzą bezpłatnie.
Królewski Ogród Świateł był laureatem tytułu Najlepszego Produktu Turystycznego Województwa Mazowieckiego w 2017 roku.
Nie słyszałam nigdy o takiej atrakcji w Warszawie! Na pewno bardzo ciekawe doświadczenie. Poczekam na sezon i wybiorę się tam z dziećmi. Będą zachwycone! Tymczasem dobrego dnia dla wszystkich czytelników 🙂