Bagdad to stolica Iraku — kraju, który wzbudza wiele zainteresowania nie tylko pod względem turystycznym, ale także politycznym. Jest tam wiele atrakcji i sporo możliwości spędzenia wolnego czasu. Od tych nietypowych i znanych jedynie mieszkańcom, do tych najczęściej obleganych przez turystów. Co więc zwiedzić w Bagdadzie? Jakie atrakcje i zabytki są szczególnie warte uwagi? O tym wszystkim piszemy w poniższym artykule.
Bagdad
Bagdad to stolica Iraku, która znajduje się w centralnej części kraju. Jej historia sięga VIII wieku, kiedy to miasto zostało założone przez Al-Mansuara. Nie zawsze było jednak stolicą Iraku. Jest jednym z największych powierzchniowo miast na Bliskim Wschodzie. Miasto położone jest nad rzeką Tygrys. Mieszka w nim prawie 6 milionów osób.
Klimat gorącej pustyni czyni z Bagdadu jedno z najgorętszych miast świata pod względem temperatury. W lipcu i sierpniu owe temperatury bardzo często przekraczają 44 stopnie, a czasem dochodzą nawet do 49. Opadów nie ma niemalże w ogóle, a prawie 90 procent z nich wypada w półroczu zimowym. Bagdad, jako miasto rozwinięte, gwarantuje wiele miejsc pracy i duże możliwości edukacyjne.
Atrakcje turystyczne
Wybierając się do Bagdadu, warto odwiedzić miejsca, które są szczególnie polecane przez niemal wszystkie przewodniki turystyczne. Mimo że miasto przez ostatnie lata bardzo ucierpiało w obliczu wojny, to wiele z zabytków i atrakcji przetrwało i są dostępne dla zwiedzających.
Zoo
Zoo w Bagdadzie jest największym ogrodem zoologicznym na Bliskim Wschodzie. Oferuje spotkania z wieloma gatunkami zwierząt, mimo że wiele z nich ucierpiało podczas ataków w 2003 roku. Wcześniej zamieszkiwało tam ponad 650 zwierząt. Zostało otwarte w 1971 roku i znajduje się w ogrodach Al Zawra’a.
Obecnie zoo cieszy się dużą popularnością zarówno wśród starszych, jak i najmłodszych turystów. Jest tam ponad 1000 zwierzaków i każde przykuwa taką samą uwagę. Zoo bardzo często odwiedzają też sami mieszkańcy Bagdadu.
Łuk triumfalny
Jego historia sięga roku 1985. Został postawiony przez reżim Husajna. Zburzono go w 2007 roku, jednak kilka lat później, dokładnie w 2011 roku rozpoczęto go odbudowywać. Ten czyn przez wielu uznawany jest za symbol zgody i pojednania.
Łuk triumfalny z Bagdadzie przedstawia dwa skrzyżowane ze sobą miecze, które trzymają dwie dłonie – jedna iracka i druga irańska. Jest powiązany z wojną między Irakiem a Iranem, która miała miejsce w latach 1980 – 1988.
Meczet Umm al-Quara
Meczet ten jest największym religijnym obiektem w Bagdadzie. Został wybudowany w 1991 roku z powodu na kończenie wojny oraz najazdu Iraku na Kuwejt. Meczet został wzniesiony także na cześć Husajna.
Znajduje się on w dzielnicy, ktorą zamieszkują głównie islamscy Sunnici, w zachodniej części Bagdadu. Jego charakterystyczną cechą jest wysokość, która ma aż 43 metry. Każdy z tych metrów odpowiada każdemu dniu I wojny w Zatoce Perskiej.
Meczet Al-Kadhimiya
To jeden z ważniejszych religijnych obiektów, znajdujących się na teenie Bagdadu, głównie z punktu widzenia Szyitów. Stoi na obrzeżach irackiej stolicy. W przeszłości budowla została bardzo zniszczona, jednak równie szybko odbudowali ją lokalni mieszkańcy.
W dzisiejszych czasach jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i słynnych meczetów nie tylko Bagdadu, ale również całego państwa. Codziennie jest odwiedzany przez wielu turystów i mieszkańców okolicy. Jest idealnym miejscem, do przybliżenia sobie historii i tradycji islamu.
Muzeum Narodowe Iraku
W muzeum można obejrzeć najpiękniejsze przykłady sztuki i kultury Sumerów, Babilonu, Asyrii, Chaldejczyków oraz Imperium Akadyjskiego. Pozwalają one poznać zróżnicowanie kulturowe. Do dnia dzisiejszego jest ono zresztą zauważane w niektórych częściach Iraku.
Muzeum Narodowe to obowiązkowy punkt dla każdego turysty zwiedzającego Bagdad. Przybliża skomplikowaną i zawiłą historię oraz tradycję Iraku, a także przygranicznych krajów.
Pałac Al-Faw
Pałac to piękny architektoniczny budynek, który znajduje się niemal pięć kilometrów od międzynarodowego lotniska w Bagdadzie. Leży nad Tygrysem, dlatego często możemy spotkać się także z dugą jego nazwą, mianowicie Pałacem Wodnym.
Niegdyś był wykorzystywany jako militarna baza przez żołnierzy amerykańskich. Dzisiaj obiekt otaczają wieże obronne, wczesniej służące do wykrywania potencjalnego niebezpieczeństwa.
Byłam w Bagdadzie i mnie szczególnie zauroczyło Muzeum Narodowe. Pewnie wrócę tam jeszcze z dziećmi, jak będą już większe. Dziękuję za ten artykuł – wróciłam wspomnieniami do moich studenckich czasów i pobytu w Bagdadzie 🙂