Województwo zachodniopomorskie to kraina rzek, jezior i lasów. Znajduje się tam również sporo zabytków, wartych odwiedzenia i zobaczenia. Ten region skrywa prawdziwe perełki, niektóre znane tylko mieszkańcom zachodniego pomorza. Jakie więc miejsca koniecznie trzeba odwiedzić, będąc w tej części kraju? Co koniecznie musi znaleźć się na naszej liście miejsc do odwiedzenia? Jakie najciekawsze zabytki skrywa województwo zachodniopomorskie? Tego wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.
Województwo zachodniopomorskie
Położone jest w północno-zachodniej części Polski, nam Morzem Bałtyckim. Graniczy z województwami: pomorskim, wielkopolskim i lubuskim, a także z Niemcami. Zajmuje 22 892 km² powierzchni kraju, a liczba mieszkańców to niecałe 2 miliony osób. Stolicą województwa zachodniopomorskiego jest Szczecin. Składa się z 21 powiatów i trzech miast na prawach powiatu — Koszalina, Świnoujścia i Szczecina.
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Jest to największa instytucja kulturalna na Zachodnim Pomorzu. Znajduje się w nim ponad 150 obiektów, wśród których wyróżniają się głównie dzieła sztuki dawnej i współczesnej oraz zabytki archeologiczne. Dla zwiedzających udostępnione są także numizmaty, zabytki etnograficzne i nautologiczne.
Budynek Muzeum Narodowego w Szczecinie w centrum kompleksu Wałów Chrobrego. Jego budowa została ukończona w roku 1913. Na początku istnienia znajdowało się w nim Muzeum Miejskie. Jego oddziały to:
- Muzeum Historii Szczecina,
- Tradycji Regionalnych,
- Muzeum Sztuki Współczesnej,
- Centrum Dialogu Przełomy.
Zespół Katedralny w Kamieniu Pomorskim
Budowle, które wchodzą w skład Zespołu Katedralnego w Kamieniu Pomorskim, zostały postawione w XII wieku i początkowo znajdowała się tam siedziba biskupstwa pomorskiego. Do najbardziej cennych i wartych zobaczenia zabytków, z pewnością należą oryginalne barokowe organy. Można ich posłuchać na przykład podczas międzynarodowych festiwali muzyki organowej. We wnętrach znajdują się również inne unikatowe dzieła sztuki.
Katedra zbudowana jest w stylu romańsko-gotyckim i stanowi centralną część zespołu. Najbardziej interesującym elementem katedry jest wirydarz, którego z trzech stron otaczają krużganki.
Inne zabytkowe budowle, które wchodzą w skład Zespołu Katedralnego w Kamieniu Pomorskim to na przykład:
- pałac biskupi,
- plebania,
- dom dziekana,
- dom proboszczów,
- szkoła podstawowa,
- dom zakrystiana,
- dom instytutu dla panien.
Dawny Klasztor Cystersów w Kołbaczu
To też letnia rezydencja książąt pomorskich i domena państwowa. Klasztor jest najstarszym opactwem cystersów na całym Pomorzu. Budowę kościoła ukończono w 1347 roku, jednak zakon cystersów przybył tam z Danii już w 1173 roku i to oni zaczęli budowę klasztoru.
Do najcenniejszych zabytków Klasztoru Cystersów należą:
- ołtarz główny, który jest kopią tryptyku z Bazyliki Świętego Jakuba w Szczecinie,
- ambona z XVI wieku,
- tron opacki,
- sygnaturka na wieży,
- dom opata,
- dom konwersów,
- stodoła gotycka z XIV wieku,
- spichlerz,
- baszta więzienna,
- pałac neoklasycystyczny z XVIII wieku.
Wały Chrobrego
Wały Chrobrego, znajdujące się w Szczecinie to półkilometrowe trasy spacerowe. Rozciąga się z nich wspaniały widok na Odrę oraz wyspy: Grodzką, Łasztownię i Bielawę. Wały Chrobrego są wizytówką stolicy Zachodniego Pomorza i często odwiedzanym miejscem przez turystów.
Wały Chrobrego zostały zaprojektowane w latach 1902-1921, a inicjatorem ich powstania był nadburmistrz Szczecina Hermann Haken i początkowo wały nosiły nazwę Tarasu Hakena.
Podczas apceru Wałami Chrobrego miniemy cztery olbrzymie budynki: Muzeum Narodowego Szczecina, Akademii Morskiej, Urzędu Wojewódzkiego i Teatru Współczesnego.
Wały Chrobrego w lipcu 2020 roku zdobyły Złotą Pinezkę. Jest to nagroda za najlepiej ocenianą atrakcję turystyczną województwa zachodniopomorskiego. Nagrodę przyznają użytkownicy map Google. Wały Chrobrego to must have jeśli chodzi o miejsca warte odwiedzenia na Zachodnim Pomorzu. Spędzimy tam czas na świeżym powietrzu, ciesząc oczy pięknymi widokami i rozkoszując się otaczającą nas przyrodą i zabytkowymi budowlami wokół.
Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie
Ostatnim zabytkiem na naszej liście miejsc wartych odwiedzenia w województwie zachodniopomorskim jest Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie. Oddalony jest on od poprzedniej atrakcji, czyli od Wałów Chrobrego, dziesięciominutowym spacerem. Kompleks został wzniesiony w stylu renesansowym, a jego początki sięgają roku 1346. Początkowo zamek był siedzibą rodu Gryfitów, władców Księstwa Pomorskiego.
Obecnie Zamek Książąt Pomorskich to instytucja kultury. Znajduje się tam sala ślubów urzędu stanu cywilnego, opera, kino, teatr czy punkt informacji turystycznej i kulturalnej.
Z tych wszystkich tu wymienionych na mnie największe wrażenie zrobiło chyba Muzeum Narodowe w Szczecinie. Super lekcja historii dla nas i naszych dzieci. Miejsce naprawdę godne polecenia.